Raport – rynek sprzedaży samochodów

Na stronie Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego pojawił się raport dotyczący branży motoryzacyjnej w pierwszym kwartale 2022 roku. Jak wskazują dane w pierwszych trzech miesiącach roku zarejestrowano 102 tys. nowych samochodów osobowych, co oznacza  13,4% mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Spadek sprzedaży zanotowały również segmenty samochodów dostawczych, aż o 12,3%, samochodów ciężarowych (-3,4%) oraz przyczep i naczep (-2,8%).

Rynek też rośnie

Zgodnie z przedstawionymi wynikami wzrosła sprzedaż samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. W Q1 2022 roku w Polsce zarejestrowano 42 tys. tego typu pojazdów, co oznacza aż 13,5% więcej niż rok wcześniej.

Tak źle nie było od 7 lat!

Warto wspomnieć, że 102 tysiące zarejestrowanych samochodów osobowych to niezwykle słaby wynik, który nie miał miejsca od 7 lat. Jeśli rozbijemy rejestracje na klientów instytucjonalnych i indywidualnych, to okazuje się, że w pierwszym przypadku mamy spadek o 15,9 % rok do roku, co oznacza rejestracje na poziomie 71 tysięcy pojazdów. W drugim przypadku spadek wyniósł 7,2 % w stosunku do ubiegłego roku, co oznacza 31,2 tysięcy rejestracji pojazdów.

Bardzo niepokojące wskaźniki odnotowano również w obszarze produkcji pojazdów. W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku w Polsce wyprodukowano zaledwie 90 tys. pojazdów – co oznacza spadek aż o 33,4% rok do roku. To najniższy od lat wynik pierwszych trzech miesięcy roku.  

Brak optymizmu u przedsiębiorców

– Spadki, które obserwujemy w kolejnym miesiącu, właściwie we wszystkich kategoriach pojazdów, nie dziwią w kontekście wciąż nierozwiązanych problemów z dostępnością półprzewodników i trwającą wojną w Ukrainie. Warto jednak podkreślić, że po raz pierwszy od wielu lat spadła liczba pojazdów kupowanych przez przedsiębiorstwa. Biorąc pod uwagę to, że sprzedaż pojazdów dostawczych i ciężarowych uznaje się za sygnał wyprzedzający koniunkturę gospodarczą, obecna sytuacja może oznaczać, że przedsiębiorcy myślą o przyszłości bez optymizmu. Cieszy natomiast wzrost liczby pojazdów niskoemisyjnych, a w konsekwencji – bardzo szybki spadek sprzedaży nowych samochodów osobowych z silnikami diesla, których kupujemy już tylko ok. 10 procent – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

Pełny raport do pobrania tutaj.

Prowadzisz warsztat samochodowy i chcesz zwiększyć zyski?

Skontaktuj się z Wyższe Stawki przez formularz lub napisz do nas bezpośrednio: biuro@wyzszestawki.pl

Więcej o tym jak działamy dowiesz się z artykułów:

Artykuł – WyzszeStawki-podbija-rynek

Artykuł – Ubezpieczyciele-zanizaja-stawki-warsztatów

Źródło: www.pzpm.org.pl