Mniej sprzedanych samochodów w Europie

Początek 2022 roku przyniósł ochłodzenie nastrojów, a co za tym idzie spadek sprzedaży nowych samochodów w Europie.

Które kraje zanotowały największe spadki ?

Analizując pierwsze dwa miesiące tego roku nie możemy jeszcze brać pod uwagę wojny, która ma miejsce w Ukrainie. A mimo to, sytuacja pod względem sprzedaży aut jest gorsza niż przed rokiem. Ale też nie wszędzie…

W pierwszych dwóch miesiącach tego roku w 30 państwach Starego Kontynentu (Unia Europejska, EFTA, Wielka Brytania) zarejestrowano łącznie 1626350 egzemplarzy, co oznacza spadek na poziomie 3,9 % w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Gdy pod analizę weźmiemy sam luty tego roku, to spadek jest już na poziomie 5,3 % w stosunku do lutego 2021. Wynika, z tego że w tym okresie zarejestrowano 804028 aut.

Jak się okazuje największy spadek odnotowano w Norwegii (-23,3 %), we Włoszech (- 21,1 %) oraz we Francji, (aż -15,7%). Polski ta sytuacja również nie ominęła, plasujemy się dość wysoko, bo z wynikiem o 10,7 % niższym niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Spośród analizowanych krajów sprzedaż wzrosła m.in. w Wielkiej Brytanii i to znacząco bo aż o 23 %, a także w Niemczech, które odnotowały 5,6 % w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku.

Jednak, gdy pod uwagę weźmiemy sprzedaż w całej UE to sprzedaż zmalała o 6.4 %.

Które marki się sprzedają najlepiej?

Może i dla większości nie będzie to zaskoczeniem, bo wciąż najlepiej sprzedaje się Volkswagen. W stosunku do ubiegłego roku ze stycznia i lutego odnotował 11,6 % spadku, z wynikiem 164057 sprzedanych aut.

W dalszej kolejności uplasowała się m.in. Toyota, która sprzedała ponad 116000 aut odnotowując tym samym wzrost sprzedaży na poziomie 9,4 %. Na kolejnych pozycjach znalazły się odpowiednio, Peugeot (-19,1%), BMW (-9%) i Mercedes (-4,1%) z wynikami sprzedaży: 102671, 92539, 91528 egzemplarzy.

Prowadzisz warsztat samochodowy i chcesz zwiększyć zyski?

Skontaktuj się z Wyższe Stawki przez formularz lub napisz do nas bezpośrednio: biuro@wyzszestawki.pl

Więcej o tym jak działamy dowiesz się z artykułów:

Artykuł – WyzszeStawki-podbija-rynek

Artykuł – Ubezpieczyciele-zanizaja-stawki-warsztatów

Źródło: ACEA, magazynauto.pl